piątek, 8 marca 2013

Obóz Jeniecki Stalag VIII B Lamsdorf


Stalag VIII B (344) Lamsdorf

Znajdował się na terenie obozu II zwanego też obozem artylerii polowej. Przez wiele lat szkolili się tu pruscy a później niemieccy żołnierze. W czasie kolejnych wojen byli internowani jeńcy m. innymi francuscy i żołnierze państw Ententy. W okresie międzywojennym w obozie tym przebywali niemieccy imigranci. W związku ze zmianą granicy i koniecznością przeniesienia siedziby dyrekcji do Opola, oczekiwali na zorganizowanie nowych miejsc pracy oraz wybudowanie mieszkań. W tym czasie odbywało się tu wiele szkoleń sportowych i wojskowych.

Natomiast w latach II wojny światowej istniał na tym terenie niemiecki obóz, który był częścią jenieckiego kompleksu Lamsdorf, należącego do największych w Europie. Obóz ten zorganizowano w sierpniu 1939 r. jako przejściowy. Tego samego roku w październiku przekształcono go w obóz dla szeregowców i podoficerów (Stalag VIII B Lamsdorf). W połowie 1943 r. obozowi podporządkowano Stalag 318/VIII F Lamsdorf, a następnie Stalag VIII D Teschen. W końcu 1943 r. nazwę obozu zmieniono na Stalag 344 Lamsdorf i już pod tą nazwą funkcjonował z drugim łambinowickim obozem do końca wojny.

Pierwszy transport jeńców przybył tu 5 września 1939 r. i liczył ok. 1 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. Oprócz żołnierzy w tym czasie przetrzymywano tu także jeńców cywilnych. W połowie 1940 r. polskich jeńców skierowano w większości do obozów w głębi Rzeszy, ich miejsce zajęli jeńcy brytyjscy. Niebawem izolowano tu także żołnierzy innych armii walczących z III Rzeszą: francuskiej, belgijskiej, jugosłowiańskiej, greckiej i amerykańskiej. Ze względu na tak dużą liczebność Brytyjczyków obóz nazywano potocznie brytyjskim.

Warunki życiowe w Stalagu były trudne zresztą podobne do tych jakie panowały w innych obozach jenieckich w III Rzeszy. Również reżim obozowy był podobny. Jeńcy byli przymusowo zatrudniani w rolnictwie, leśnictwie i przemyśle. Przetrwać niewolę pomagała im działalność kulturalno-oświatowa, religijna i sportowa, oraz korespondencja i paczki od bliskich i organizacji charytatywnych.
W styczniu 1945 r. nastąpiła ewakuacja jeńców. Oddziały Armii Czerwonej wkroczyły tu 18 marca 1945 r. Obóz opuścili wszyscy którzy zdołali iść.
Polskie władze wojskowe w latach czterdziestych XX w. uruchomiły na tym obszarze poligon. Z obozowej zabudowy przetrwało niewiele: baseny przeciwpożarowe oraz szczątkowe fragmenty baraków mieszkalnych i pomieszczeń magazynowych. Zachowała się także Aleja Kasztanowa, którą byli prowadzeni jeńcy.

Źródła: 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz